محل تبلیغات شما

به‌طور کلی هرگونه ماده فیزیکی یا شیمیایی به‌صورت محلول یا غیر محلول در آب که سلامت آب را به خطر بیندازد یک منبع آلاینده آب به حساب می آید.  منابع آلاینده آب دارای منشا بسیار متنوعی هستند. فاضلاب‌های خانگی و صنعتی، آلودگی‌های فیزیکی، زباله‌ها و. از مهم‌ترین عوامل آلوده کننده آب ها هستند.

یکی از مکان‌هایی که آلودگی آب در آن سلامت افراد را بیشتر به خطر می‌اندازد استخرهای شنا است. آلودگی آب استخرهای شنا نه تنها سلامت شناگران را به خطر می‌اندازد بلکه بر عملکرد تاسیسات و تجهیزات نیز اثر می‌گذارد

منابع آلاینده آب در استخرهای شنا 

الف) آلودگی های فیزیکی: این نوع آلودگی ها شامل مواد غیر محلول در آب می شوند که شناگران از اطراف وارد آب استخر ها  می کنند. و یا اینکه در استخرهای روباز از محیط اطراف وارد آب استخر می شوند. این مواد علاوه بر اینکه خود باعث آلودگی  آب استخر می شوند، غذای میکروارگانیسم های داخل آب استخر را نیز تامین می کنند. 

ب) آلودگی های شیمیایی: آلودگی های شیمیایی آب استخر بیشتر به علت آلودگی هایی است که توسط شناگران وارد آب استخر می گردد.از جمله مهمترین این الودگی ها می توان چربی بدن، ترشحات بینی، دهان، مواد آرایشی، عرق، ادررار و را نام برد.
ج) آلودگی های میولوزی: آب استخر ها یک محیط بسیار مناسب برای رشد آلودگی های میولوژی است که توسط افرادی که دارای بیماری های پوستی هستند به آب استخر وارد می شوند. لذا از ورود افرادی که دارای بیماری های پوستی هستند به داخل استخر باید جلوگیری شود.

پاکسازی آب استخرها در دو مرحله انجام می شود:

1) رفع آلودگی های فیزیکی بوسیله فیلتر شنی: اگر سایز فیلتر شنی به درستی انتخاب شده باشد و بکواش بصورت منظم انجام شود، آلودگی های بزرگتر از دو میکرون به وسیله فیلتر شنی پاکسازی می گردد. 
2) رفع آلودگی های شیمیایی توسط مواد ضد عفونی کننده: بهترین و مهمترین ماده ضد عفونی کننده آب استخر، کلر است. اگر میزان کلر مورد استفاده در آب استخر مناسب باشد و کلر زنی به بهترین روش انجام شود ، آلودگی های شیمیایی توسط کلر از بین خواهد رفت. استفاده از اوزون بعنوان ضد عفونی کننده آب استخر بسیار مفید خواهد بود، اما باید توجه داشت که اوزون باید در کنار کلر استفاده شود و هرچند که استفاده از اوزون، میزان کلر مورد نیاز را تا حد زیادی کاهش می دهد اما این میزان را به صفر نمی رساند.
در همین راستا و برای جلوگیری از به خطر افتادن سلامت شناگران رعایت موارد زیر از طرف خود شناگران و متصدیان استخر الازامی است:
- از ورود افراد دارای بیماری های پوستی به داخل استخرهای شنا ممانعت شود.
- قبل از ورود به استخر و پس از آن حتما دوش گرفته شود.
- قبل از هر بار ورود به استخر از حوضچه کلر استفاده کنید.
- به کودکان آموزش دهید قبل از ورود به استخر از توالت استفاده کنند.
- تمام بخش های استخر بصورت مداوم نظافت شده و جهت نگهداری استخر و کنترل سلامت آب از وسایل مخصوص و افراد متخصص بهره گرفته شود.
اما در نهایت توجه به این نکته ضروریست که مهتمرین عامل آلاینده آب استخرها، شناگران می باشند. لذا تعداد شناگران در استخرهای شنا باید کنترل شود و از ورود شناگران بیش از ظرفیت استخر به داخل آب استخر باید جلوگیری شود.
با توجه به نکات ذکر شده، آلاینده ها جز جدایی ناپذیر استخرهای شنا هستند که باید کنترل و پاکسازی گردند. برای کنترل و پاکسازی این آلاینده ها، استخر باید بصورت اصولی ساخته شده و نگهداری شود.


جهان نما

ساخت استخر و آشنایی با روش های اجرا و استاندارد های ابعاد استخر

گلخانه هوشمند چیست؟

منابع آلاينده آب استخر

آب ,استخر ,های ,آلودگی ,شناگران ,کلر ,آب استخر ,آلودگی های ,استخرهای شنا ,از ورود ,های شیمیایی

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
خبر 98 | اخبار روز جهان مجله آموزشی برنامه نویسی برای بازار کار کمیک نیوز|Comic News Lunacq blogi وبسایت شخصی سهند رشیدی شراره نیازمندی های بازارچه96 - bazarche96.com تخفیف panjarehvistabest مجله تفریحی پلمس